تندیس چهرههای ماندگار سلامت و درمان ایران طب سافت

سیستم جامع فوق تخصصی دندانپزشکی

Dental Information System (DIS)

ثبت و نگهداري پرونده‌ها و اطلاعات باليني بيماران در حوزه‌هاي مختلف خدمات سلامت، سابقه‌اي افزون بر چهل سال دارد كه در مقاطع زماني مختلف و با توجه به امكانات و ضروريات هر دوره، به اَشكال گوناگون صورت پذيرفته است. تغييرات دروني نظام‌هاي سلامت و تحول ديدگاه "بيماري‌نگر" به "سلامت نگر" و "فردنگر" به "جامعه‌نگر" در ساليان اخير و پيشرفت چشمگير و سريع فن‌آوري اطلاعات در جهان، استفاده از اين امكانات  در ارتقاء كيفيت ارايه خدمات سلامت را به دنبال داشته است. "سلامت الكترونيك" (E-Health) عرصه جديدي در حوزه‌هاي اطلا‌ع‌رساني پزشكي، سلامت عمومي و اقتصاد سلامت است كه بر ثبت، ذخيره‌سازي، فراخواني و اشتراك‌گذاري اطلاعات سلامت افراد با استفاده از بستر‌هاي ارتباطي و فن‌آوري‌هاي مرتبط تأكيد دارد.

از آنجا كه نيل به اين هدف بزرگ نيازمند برنامه‌ريزي و همكاري حوزه‌هاي مختلف مرتبط در حوزه سلامت مي‌باشد، شركت تراشه هوشمند نوين از سال 1375 با تشكيل يك تيم نرم‌افزاري و سخت‌افزاري از متخصصين علوم انفورماتيك و پزشكي، فعاليت خود را آغاز نمود. اين شركت به دنبال 15 سال تلاش وقفه‌ناپذير در زمينه تحليل، طراحي و پياده‌سازي سيستم‌هاي جامع حوزه سلامت، تجارب ارزشمندي را در اين زمينه كسب نموده كه حاصل آن پياده‌سازي سيستم‌هاي مذكور در بيش از 100 مركز درماني، كلينيكي و پاراكلينيكي معتبر در سراسر كشور و انتخاب به عنوان چهره ماندگار درمان و سلامت ايران در بهار سال 1390 مي‌باشد.

مديران اين مجموعه، به منظور تكميل اجزاي مختلف پرونده الكترونيك سلامت و به دنبال خلاء موجود در كشور در زمينه سيستم‌هاي جامع اطلاعات دندانپزشكي، دهان، فك و صورت در صدد برآمدند كه با توليد سيستم جامع اطلاعات دندانپزشكي، دهان، فك و صورت، گامي ديگر در راستاي ايجاد پرونده الكترونيك سلامت ايرانيان بردارند. بديهي است اين مهم بدون بهره جستن از توانمندي‌ها و تجارب اساتيد و فرهيختگان اين حوزه و استفاده از جديدترين منابع، امري غيرممكن مي‌نمود؛ لذا اين شركت پس از انجام بررسي‌هاي لازم در اين زمينه، با همكاري شركت سامانه سپيد سلامت و "مركز تخصصي سلامت دهان و دندان مهر"  بعنوان يكي از معتبرترين مراكز ارايه علمي و تخصصي خدمات سلامت دندان، دهان، فك و صورت (كه در بردارنده جمعي از اساتيد بنام حوزه هاي مختلف علوم دندانپزشكي كشور) مي‌باشد و به دنبال آن بهره‌مندي از نظرات، تجربيات و دانسته‌هاي اساتيد و اعضاي محترم هيأت علمي دانشكده‌هاي دندانپزشكي شهيد بهشتي، تهران و شاهد توانست پس از حدود دو سال مطالعه، تحليل و ارزيابي نسبت به طراحي و ايجاد سيستم مذكور اقدام نمايد. در طراحي اين سيستم بر اساس نظر اساتيد مربوطه از جديدترين منابع حوزه سلامت دندان، دهان، فك و صورت استفاده شده كه در ذيل به برخي از ويژگي‌هاي آن اشاره مي‌شود:

1-    پذيرش:

پذيرش بيمار، ثبت اطلاعات دموگرافيك، امكان تهيه تصوير و الصاق آن به پرونده بيمار، قابليت مشاهده و چاپ و ويرايش اطلاعات، امكان جستجوي بيماران و ارجاع به بخش هاي مختلف، ارتباط با سيستم‌هاي اطلاع رساني نظير سيستم‌هاي ارسال اتوماتيك ايميل و پيامك و ...

 

 

 

2-    صندوق:


امكان صدور و چاپ قبوض دريافت و پرداخت، امكان ارتباط بصورت مستقيم با دستگاه‌هاي POS بانك‌ها (POS to Pc)، امكان دريافت و عودت وديعه، امنيت بالا، امكان تعريف صندوق‌هاي متعدد و ارتباط آن‌ها با صندوق مركزي، امكان تهيه گزارش‌هاي مختلف مالي مانند ليست بيماران بدهكار، صورتحساب بيماران، گزارش وديعه‌ها و ... .3-    امكانات عمومي:

تعريف كاربران با سطوح دسترسي مختلف، امكان ثبت مراجعات متعدد با يك شماره پرونده، امكان تعريف بيمه‌ها، امكان تعريف شركت‌ها و مؤسسات و سازمان‌هاي طرف قرارداد، امكان تعريف تعرفه‌هاي متفاوت جهت گروه‌هاي مختلف.


4-    ثبت مراجعات و خدمات

امكان ثبت مراجعات جهت بيماران بر اساس سازمان طرف قرارداد و يا بيمه‌هاي مختلف، ثبت خدمات انجام شده جهت بيماران، امكان ثبت خدمات لابراتواري، وسايل مصرفي و ...، امكان تعريف و ثبت حالت‌هاي مختلف تخفيفات و تهيه گزارش مربوطه و ... .


5-    پرونده الكترونيك

امكان ثبت و ويرايش اطلاعات سلامت و نكات باليني، نتايج معاينات، سابقه پزشكي، سابقه دارويي، سابقه خانوادگي و خدمات ارايه شده به بيمار در پرونده‌هاي الكترونيكي تخصصي بخش‌هاي تشخيص بيماري‌هاي دهان و دندان، ارتودنسي، كودكان، اندودانتيكس، ترميمي، پريودانتيكس، جراحي دهان و فك و صورت، پروتز‌هاي دنداني و ايمپلنت. لازم به ذكر است كه اين پرونده‌ها بر اساس جديرترين رفرنس‌هاي تخصصي دندانپزشكي در هر رشته تهيه شده است. امكان تعيين طرح درمان جهت بيمار در بخش‌هاي مختلف، امكان تهيه گزارش‌هاي متنوع و كاربردي از اطلاعات ثبت شده، امكان هشدار به دندانپزشك به صورت اتوماتيك در خصوص ابتلا به بيماري‌هاي خاص و يا سابقه پزشكي بيمار در بخش‌هاي مختلف. ارسال درخواست راديوگرافي بصورت الكترونيك و فراخواني تصاوير راديوگرافي بصورت ديجيتال، امكان اسكن و درج مدارك پزشكي و تصاوير راديوگرافي همراه بيمار.


 

 

 

6-     وقت دهي الكترونيك


امكان اختصاص نوبت به بيمار و اطلاع رساني الكترونيك به وي با توجه به نوع خدمت قابل ارايه و دندانپزشك ارايه دهنده خدمت.

 

 

 

7-    انبار

امكان تعريف كالا و وسيله و ثبت ورود و خروج كالا و استفاده آن در بخش‌هاي مختلف و تهيه گزارشات مرتبط.

8-    بيمه‌گري

9-    ارتباط با ساير بانك‌هاي اطلاعاتي و نرم‌افزارها مانند حسابداري، نرم‌افزارهاي مديريت راديوگرافي‌ها، ارسال پيامك و ... .

10-   لابراتوار

امكان ثبت خدكات لابراتوار، ثبت اطلاعات تحويل كار به لابراتوار و دريافت كار از لابراتوار، امكان تهيه گزارشات متعدد لابراتواري و ... .